fb

 

 

Wieś Grajów położona jest w południowej części Pogórza Wielickiego w Gminie Wieliczka, ok. 6 km od miasta Wieliczka. Grajów zajmuje czwarte miejsce pod względem powierzchni wśród 29 wsi gminy, po Koźmicach Wielkich, Węgrzcach Wielkich i Raciborsku. Powierzchnia Grajowa wynosi 510 hektarów.

   
 Województwo Małopolskie  Powiat Wielicki
   
 Gmina Wieliczka   Sołectwo Grajów

Od południowego wschodu Grajów z Huciskiem, od południa z Rudnikiem, od zachodu z Raciborskiem i Mietniowem, od północy z Chorągwicą, a od strony wschodniej z Dobranowicami. 

Teren wsi jest bardzo urozmaicony pod względem krajobrazowym, z licznymi wzniesieniami, należącymi do Podgórza Wielickiego. Najwyższe wzniesienia, w najdalej na północ wysuniętej części wsi, sięgają wysokości 404 m n.p.m. W północnej części miejscowości, w pobliżu granicy z Dobranowicami, wzniesienie o wysokości 388m n.p.m. nosi nazwę Góra Łysa. W środkowo-zachodniej i południowej części wsi rozciągają się, porośnięte lasami wzniesienia zwane: Las Wolnik, Pańskie i Lisia.

Obszar Grajowa pocięty jest licznymi dolinkami potoków i jarami, tworzącymi malownicze wnętrza krajobrazowe. Płynące w nich niewielkie strumyki w większości nie posiadają nazw lokalnych (wyjątki Kamyk, Zamarzanka, Żakówka, Dobranowiczanka). Najdłuższy z potoków (Żakówka), o kierunku północno-południowym, pełnił dawniej rolę młynówki i stanowił, wraz z zespołem stawów, główny ciek wodny wsi.
Główną droga przebiegającą przez wieś i stanowiąca oś układu ruralistycznego jest droga, będąca adaptacją średniowiecznej drogi tranzytowej, łączącej Wieliczkę z traktem w dolinie Raby (Myślenice, Bochnia).

Właśnie przy niej skupia się główna część zabudowy wiejskiej – historyczne centrum wsi oraz zespół dworski. Od głównej drogi, w północnej części wsi, przebiega droga o znaczeniu lokalnym, w zasadzie równoległa do głównej drogi wiejskiej i najdłuższego potoku płynącego między nimi. W południowej części wsi, od drogi głównej odgałęzia się droga prowadząca do zespołu młyna, którego relikty w postaci grobel, młynówki oraz zagłębienia po stawie Wydymaczu są do dziś widoczne w terenie. Centrum wsi usytuowane jest w jej północno-wschodniej części, przy głównej drodze wiejskiej.

mapa 2022

JSN Yoyo template designed by JoomlaShine